Elektronsko vlaganje refundacijskih zahtevkov za nadomestila plač
Refundacijski zahtevki za nadomestila plač se vlagajo elektronsko preko slovenske poslovne točke SPOT, ki jo upravlja Ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Podrobnejše informacije o elektronskih zahtevkih za refundacijo najdete na tej spletni strani.
Podrobnejše informacije o pridobitvi elektronskih potrdil o upravičeni zadržanosti od dela (e-BOL), najdete na tej spletni strani.
Na koga se lahko obrnem za pomoč?
Za odgovore na dodatna vsebinska vprašanja se lahko obrnete na ZZZS:
Telefonska številka kontaktnega centra ZZZS: 01 30 77 300 (za nadomestila in ePotrdila o zadržanosti na odzivniku izberite 4 in nato 1)
Pisna vprašanja naslovite na območno enoto ZZZS: Seznam območnih enot in izpostav
Tehnično pomoč uporabnikom nudi Enotni kontaktni center na elektronskem naslovu ekc@gov.si in telefonski št. 080 2002. Tehnična pomoč je zagotovljena od ponedeljka do petka, od 8:00 do 22:00 ure.
Kakšne so prednosti?
Elektronsko vlaganja refundacijskih zahtevkov preko SPOT ima številne prednosti, ključne pa so naslednje:
- Omogoča se elektronski vnos zahtevka in pripadajočih obračunov preko elektronskega obrazca na portalu SPOT. S tem se manjšim delodajalcem, ki za obračun plač in nadomestil uporabljajo enostavnejše informacijske rešitve, omogoči sodobna elektronska pot komunikacije z ZZZS.
- Omogoča se uvoz podatkov za zahtevek in obračun iz izvornih računovodskih aplikacij (spletni vmesnik). Ključna korist je za velike delodajalce, saj odpade potreba po večkratnem ročnem vnosu podatkov.
- Omogoča se preverjanje vnesenih podatkov obračuna še pred oddajo zahtevka in informativni izračun nadomestila za posamezen obračun. S to funkcionalnostjo se omogoči delodajalcu, da ob vnosu podatkov s pomočjo formalnih in logičnih kontrol čim bolj zmanjša možnost napak pri vnosu. Prav tako se zmanjšajo napake na strani ZZZS, saj ni potrebno vnašanje podatkov v interno računalniško aplikacijo.
- Omogoča se pregledovanje vloženih zahtevkov. Delodajalec, ki je vložil zahtevek za refundacijo, lahko kadar koli sam preveri v kakšnem statusu je zahtevek in za katere obračune je bilo izvedeno plačilo.
Vsebinske informacije o vlaganju zahtevkov za refundacijo nadomestila plače so dostopne na tej povezavi.
Kakšne so prednosti?
- Elektronska oddaja vloge za direktno izplačilo nadomestila ima številke prednosti:
- predstavlja enostavno, hitro in sodobno pot komunikacije z ZZZS,
- odda jo samostojni zavezanec sam ali pa za ta postopek pooblasti svojega računovodjo ali družinskega člana,
- večina podatkov na vlogi se napolni iz podatkov poslovnega subjekta (iz poslovnega registra), iz profila uporabnika portala SPOT in elektronskega potrdila o zadržanosti,
- k vlogi je možno pripeti skenirana potrdila, izjave, sodbe sodišča in druge dokumente,
- pri določitvi meseca, za katerega se oddaja elektronska vloga, se ponudi seznam ePotrdil o zadržanosti (za vsako ePotrdilo, za katerega je pravica do nadomestila v breme ZZZS, se vloži ločena vloga),
- pri zadržanostih, kjer nadomestilo ne bremeni ZZZS že od prvega dne zadržanosti, se na podlagi ePotrdila o zadržanosti izvede izračun prvega dne v breme ZZZS, kar olajša določitev dne, do katerega je samostojni zavezanec sam zavezan za plačilo prispevkov in se s tem zagotovi pravilnost obračuna prispevkov za socialno varnost (OPSV),
- na elektronski naslov uporabnika portala SPOT prihajajo obvestila o oddaji, morebitni zavrnitvi in o končnem statusu vloge,
- na portalu SPOT je možno spremljati in 6 mesecev vpogledovati v posamezno vlogo
- prek portala SPOT je možen vpogled v podatke o obračunih in izplačilih nadomestil samostojnemu zavezancu 5 let za nazaj (zato je potrebno ob zamenjavi računovodskega servisa dotedanjemu računovodji odvzeti pooblastila za portal SPOT).