OBVESTILO - Vlaganje ločenih zahtevkov za refundacije, za obračune pri razlogu izolacija - 08
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije vljudno prosi vlagatelje zahtevkov za refundacijo, da do vključno 31. 12. 2020 vlagajo ločene zahtevke za refundacijo nadomestila plače za razlog 08-izolacija, (ne glede na to, na kateri mesec zadržanosti se zahtevek nanaša). Obračuni za razlog izolacija naj bodo na enem zahtevku, obračuni za druge razloge zadržanosti pa na drugem zahtevku.
Takšna delitev je potrebna zaradi vzpostavitve ločenega sistema financiranja zadržanosti od dela zaradi izolacije.
Refundacijski zahtevek na podlagi obr. eBOL
Nadomestila plač izplačujejo zavarovancem v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja njihovi delodajalci. ZZZS povrne delodajalcem izplačana nadomestila po predložitvi zahtevka, kateremu morajo priložiti:
-
Podatke, na podlagi katerih se izvede obračun nadomestila (podatki, ki so sicer navedeni na hrbtni strani Potrdila o upravičeni zadržanosti od dela v fizični obliki (obr. BOL), in ki jih delodajalec potrdi z žigom in podpisom. Hrbtno stran potrdila pa lahko nadomesti računalniško izpisana specifikacija zahtevka, ki vključuje vse podatke.
-
Druge obračunske dokumente, s katerimi se dokazuje upravičenost zahtevka (npr. sodba).
-
Potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela se priloži le v primeru, če ni bil izdan eBOL, saj v tem primeru ZZZS že razpolaga s potrebnimi podatki
Refundacijski zahtevek v primeru darovanja krvi
V primeru, ko delodajalec zahteva refundacijo nadomestila za dan, ko delavec prostovoljno daruje kri, je delodajalec zahtevi za refundacijo dolžan priložiti potrdilo na posebnem obrazcu, ki ga predpiše ZZZS in kateri dokazuje, da je delavec daroval kri.
Navodila za obračun nadomestila plače
Natančna navodila za pripravo obračuna nadomestila plače se nahajajo v Pravilnik o uveljavljanju izplačila nadomestila plače iz obveznega zdravstvenega zavarovanja na zahtevo delodajalca .
Pravilnik vsebuje poleg povzetka zakonskih in podzakonskih določb tudi vse formule za izračun, v prilogi pa preglednico po razlogih zadržanosti, vzorec potrdila delodajalca za primer prostovoljnega darovanja krvi in vzorec zahtevka za refundacijo bruto nadomestil plače in morebitnih prispevkov od razlike do minimalne plače.
Pripomočki za lažji izračun bruto nadomestila plače in načini vlaganja refundacijskih zahtevkov
Vlaganje refundacijskih zahtevkov v fizični obliki po pošti:
ZZZS je za lažji izračun bruto nadomestila pripravil pripomoček za pripravo zahtevka za refundacijo (glede na to, ali gre za dejanski ali fiksni obračun) ter pripomoček za izračun 91. koledarskega dne (od prvega delovnega dne po tem datumu se nadomestilo, ki se izplača v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, obračuna po višjem odstotku), ki jih delodajalci pošljejo na ZZZS po pošti:
dejanski izračun
fiksni izračun
izračun 91. koledarskega dne
Vlaganje refundacijskih zahtevkov elektronsko prek sistema e-VEM in sicer:
- z neposrednim vnosom v spletno aplikacijo e-VEM oz. v elektronski obrazec na portalu e-VEM ali
- prek spletnega vmesnika za nadomestila, ki omogoča elektronski prenos podatkov iz aplikacije za obračun plač pri delodajalcu v sistem e-VEM in naprej na ZZZS.
Več o elektronskem vlaganju refundacijskih zahtevkov je na voljo na tej povezavi.
Obračun prispevkov
V primeru zahteve za izplačilo nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela v breme zdravstvenega zavarovanja je potrebno upoštevati tudi spremembe zakonodaje s področja plačevanja prispevkov za primer brezposelnosti in prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Več o tem…
Več o obračunu prispevkov najdete na spletni strani FURS.
Rok za izplačilo nadomestila plače
Roki za nakazilo oziroma izplačilo nadomestila plače so določeni v Organizacijskem navodilu o načinu dela na področju nadomestil plač, in sicer mora biti nakazilo na podlagi zahtevka za refundacijo, ki ga za svojega zaposlenega delavca vloži pravna oseba, samostojni zavezanec ali fizična oseba, izvedeno v 30 dneh od dne prejema popolnega zahtevka.