Izvajalci zdravstvenih storitev v novembru in decembru 2019 začenjajo z izdajo elektronskih potrdil o upravičeni zadržanosti od dela (eBOL). Od 1. 1. 2020 bo večina teh potrdil izdanih v e-obliki.
Za začasne zadržanosti od dela do vključno 31. 1. 2020 bodo izvajalci zavarovancu (delavcu) izdali tudi še papirno potrdilo. Od 1. 2. 2020 je izdaja papirnega potrdila predvidena le še za nekatere izjemne primere ali ko zaradi tehničnih težav izvajalec zdravstvenih storitev ne more zapisati eBOL, kar pa mora storiti naknadno, ko so težave odpravljene.
Zavezanci (delodajalci) lahko od 1. 1. 2020 naprej pridobijo eBOL preko državnega informacijskega sistema za podjetja in podjetnike e-VEM (SPOT), ki ga upravlja Ministrstvo za javno upravo.
Da je posamezen eBOL dostopen zavezancu, se mora nanašati nanj in mora zavarovanec imeti urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje pri zavezancu v celotnem obdobju začasne zadržanosti od dela, za katero je izdan eBOL.
Ali je pridobivanje eBOL obvezno?
Pridobivanje eBOL je obvezno za poslovne subjekte, vpisane v Poslovni register Slovenije, kar je določeno v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja. Obveznost velja za vse eBOL, ki se nanašajo na začasne zadržanosti od dela od vključno 1. 2. 2020 naprej.
Na kakšen način?
Zavezanec lahko pridobiva eBOL z uporabo spletnega portala e-VEM (SPOT) ali preko spletnega vmesnika eBOL in eNDM, ki omogoča povsem avtomatiziran prenos eBOL v informacijski sistem zavezanca, s čemer si zavezanec lahko bistveno poenostavi evidentiranje podatkov o bolniškem staležu v kadrovskem informacijskem sistemu in zbiranje podatkov za obračun plač ter pripravo zahtevkov za refundacijo nadomestil plač.
Potrebna informacijska oprema in prijava
Za uporabo spletnega portala e-VEM (SPOT) uporabnik potrebuje računalnik s spletnim brskalnikom, dostop do interneta, digitalno potrdilo in podeljeno pooblastilo. Prijavo oseb, ki bodo spletni portal uporabljale v imenu zavezanca, odda zakoniti zastopnik zavezanca ali pooblaščena oseba, ki jo je zakoniti zastopnik zavezanca pooblastil za izvajanje tega in/ali ostalih postopkov na e-VEM. Pooblastilo se lahko v pisni obliki odda na točki SPOT. Zastopnik zavezanca lahko pooblastilo uredi tudi v elektronski obliki na portalu e-VEM, za kar potrebuje digitalno potrdilo. Obrazec in napotki za prijavo pooblastil so objavljeni na tej spletni strani e-VEM.
Za uporabo spletnega vmesnika eBOL in eNDM zavezanec potrebuje aplikacijo, ki omogoča prevzem eBOL in digitalno potrdilo. Pred začetkom uporabe vmesnika mora zavezanec poslati prijavo, kot bo pojasnjeno na spletni strani e-VEM. Če zavezanec že uporablja spletni vmesnik eNDM za elektronsko vlaganje zahtevkov za refundacijo nadomestil plač, prijava ni potrebna.
Navodila za uporabo
Tehnična dokumentacija za uporabo spletnega vmesnika
Navodila za uporabo spletnega portala e-VEM (SPOT)
Na koga se lahko obrnem za pomoč
Zavezanci in proizvajalci kadrovskih informacijskih sistemov ter aplikacij za obračun plač vsebinska vprašanja glede uporabe spletnega vmesnika lahko naslovijo na elektronski naslov ebol@zzzs.si.
Seznam najpogostejših vprašanj in odgovorov
Seznam najpogostejših vprašanj in odgovorov
Pošiljanje osebnih podatkov po e-pošti
Pošiljanje OP po e-pošti